Czy stojak na miskę to dobry pomysł?
Czy stojak na miskę to dobry pomysł?

Stojaki na miski to temat intrygujący zarówno dla troskliwych właścicieli czworonogów, jak i wielu lekarzy weterynarii. Co prawda, opinię w sprawie stojaków powinien wydać właśnie lekarz, jednak  zdania w środowisku są mocno podzielone.

Dlaczego stojaki na miski budzą wątpliwości?

Otóż pozycja psa w trakcie jedzenia ma wpływ na jego układ trawienny i ewentualne choroby. Najczęściej mówi się o skręcie żołądka. Część lekarzy jest zdania, że korzystanie z misek na podwyższeniu zwiększa ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, inni przeciwnie - uważają, iż jedzenie z ziemi jest bardziej ryzykowne… Trudno więc o jednoznaczne zdanie, ale zalecamy szczególną ostrożność i konsultację w przypadku psiaków naturalnie narażonych na skręt żołądka. Mowa tu o psach z pojemną klatką piersiową np. goldeny, charty, dogi czy setery. Warto również uważać, jeśli Wasz pupil ma tendencję do pośpiesznego i łapczywego jedzenia, przy którym łyka sporo powietrza. Objawy skrętu żołądka to m.in. pogorszenie samopoczucia psa, wzdęcia brzucha, dławienie i odruchy wymiotne, a także sztywny, ociężały chód. 

Kiedy stojaki na miskę są potrzebne?

Niezależnie od różnych opinii, stojaki mają swoje zalety i szczególne zastosowanie w przypadku starszych i schorowanych psów. Niestety nasze czworonogi nierzadko cierpią na zwyrodnienia stawów, co może utrudniać schylanie się do miski stojącej na ziemi. Wówczas odpowiednio dostosowane do wzrostu psa podwyższenie staje się wręcz niezbędne. 

Pewnie nie raz czytaliście opinie na temat doboru miski dla psa, biorąc pod uwagę rasę, wygląd i jej praktyczne zastosowanie. Decydując się na zakup stojaka najważniejsze jest wspomniane dostosowanie do wzrostu naszego pupila. W Pan mi kupi znajdziecie 4 rozmiary stojaków, przygotowane na miski o różnej średnicy i pojemności. Niewątpliwą zaletą, istotną dla właściciela jest elegancki, nowoczesny wygląd stojaków i łatwość utrzymania ich w czystości. 

Czym kierować się przy wyborze stojaka na miskę?

Wybór stojaka lub jego powinien być kwestią indywidualną. Ogólnie, biorąc pod uwagę rasę,  wzrost czy wagę psa, ale co istotniejsze obserwując naszego pupila, jego nawyki żywieniowe, zachowanie przy jedzeniu oraz ewentualne schorzenia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, gadżet w postaci fajnego stojaka świetnie wkomponuje się w Wasze wnętrze, będzie ułatwieniem zarówno dla Psiaka, jak i dla Was.

Na koniec, pamiętajcie jeszcze o jednym: najważniejsza dla zdrowia naszych czworonogów jest odpowiednia dieta. Bogata w naturalne składniki, pochodząca od sprawdzonych producentów. Zdrowy pies to szczęśliwy pies i szczęśliwi my - właściciele. W końcu trudno się nie uśmiechać mając przy sobie tak wiernego, wesołego przyjaciela. 

Newsletter
Dołącz do grona Psijacieli i bądź na bieżąco z wyjątkowymi ofertami!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl