Czy zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem?
Czy zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem?

Kochani, w związku z dynamicznie rozwijającą się epidemią koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 coraz więcej osób zastanawia się czy nasi czworonożni przyjaciele mogą być nosicielami tej choroby.

Zwierzaki a koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że nie ma żadnych dowodów świadczących o tym, aby koronawirus był przenoszony przez zwierzęta domowe. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt zaznacza: “Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne”. Niemniej jednak, pamiętajmy o zachowaniu wszelkich zasad higieny.

Koronawirus zagrożeniem dla zwierząt

Tak jak zaznaczyliśmy wyżej: nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań zwierząt na koronawirus. Niestety panika właścicieli, oparta na domysłach i hipotezach bez poparcia naukowego, doprowadza wielokrotnie do dramatu zwierząt domowych. Psy, koty i inne czworonogi są bezceremonialnie wyrzucane lub dokonuje się ich eutanazji.

Śmierć zwierząt podczas kwarantanny

Ważna kwestią, którą również należy poruszyć, jest to, że zwierzęta osób przebywających na kwarantannie nierzadko są pozostawione same sobie w domach bez jedzenia i wody, co stanowi okrutny wyrok śmierci. Pamiętajmy więc o tym, by zapewnić im odpowiednią opiekę i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Jak więc zadbać o zwierzęta podczas epidemii?

To co możemy zrobić, by my sami i nasze zwierzaki były bezpieczne? Zostańmy w domach i wdrożymy w życie zalecenia WHO, dzięki którym możemy uniknąć lub zmniejszyć ryzyko zarażenia:

    • Częste i dokładne mycie rąk;
    • Zachowanie bezpiecznego dystansu (co najmniej 1 metr);
    • Unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
    • Podczas kaszlu lub kichania zakrywanie usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką;
    • W razie pojawiających się objawów zachorowania na COVID-19, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną, a do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Telefon alarmowy czynny całą dobę dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie to: 667 881 188

Pamiętajmy również, że nasze zdenerwowanie doskonale odczuwają zwierzaki, dlatego zadbajmy, by czas spędzony z nimi w domu był kreatywny. Gryzak to idealny wybór na domowy relaks psiaków.

Newsletter
Dołącz do grona Psijacieli i bądź na bieżąco z wyjątkowymi ofertami!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl